←back to thread

510 points bookofjoe | 1 comments | | HN request time: 0s | source
Show context
hamdingers ◴[] No.46182469[source]
Even if they accurately charged shelf prices, these places are still a ripoff targeting the vulnerable. The list price is low but the per-unit price is astronomical compared to grocery store prices.
replies(10): >>46182674 #>>46182741 #>>46182903 #>>46182949 #>>46183457 #>>46184689 #>>46185156 #>>46185327 #>>46185481 #>>46200743 #
adrr ◴[] No.46182903[source]
Have you ever been to a dollar store? Its much cheaper for the same items than a regular grocery store. Also not everyone needs a Costco sized tub of mayo. You test it yourself go by a standard sized candy bar at safeway/alberstons and then at a dollar store. Bottle of coke. Birthday card. Better yet compare the cost spices. Try to buy bay leaves at regular grocery store for under $5.
replies(3): >>46182989 #>>46184945 #>>46187160 #
hamdingers ◴[] No.46182989[source]
Candy bars and soda sure whatever. Look at essentials. The dollar store near me charges $1.99 for 8oz of Tide, the Albertsons a single block further charges $9.99 for 84oz, the dollar store is over double the cost. It's the same story with soap, cleaning products, etc. A tiny container for cheap feels like a deal if you can't do the math, but it's not. Feel free to "test it yourself."

I'm lucky in that I have a real grocery store nearby to compare to. If you live in a food desert where these big chains have driven out all competition you wouldn't have a choice.

replies(5): >>46184804 #>>46184816 #>>46185043 #>>46187411 #>>46200775 #
1. yunohn ◴[] No.46185043[source]
Did you know you can save even more buying B2B/wholesale?

Sometimes it is more about the upfront cost and/or resulting storage space needed, than pure price efficiency.