But we have to factor in around 4 months of them not laying during the winter. So for laying months, that brings the feed price to around $60/mo or $4.80 a dozen.
So yeah, at current prices, it's worth it for us. I also haven't factored in the value of their compost, which is really quite expensive when you're buying as much as they generate, so it's probably even cheaper than listed.
In many cases you can cycle the compost back in to the feed you grow (as fertilizer).
Around here our eggs are averaging about $9 per 12 on the shelves, and you can't buy just 12, the only eggs on the shelf are the 18/24 packs so about $20-22 per pack, almost the same price as choice meat.
What state are you in, that's crazy pricing. Article says, "Last week, the average price of a dozen eggs hit $4.95 per dozen—an all time-record." So you are stuck 2x the national average price.